Рубрики
Начало » Коронавирус » Родител: „Ще има ли болничен за родители на карантиниран ученик?“

Родител: „Ще има ли болничен за родители на карантиниран ученик?“

 

kids-5017863_640

 

Идея за дискусия:

 

Ще има ли болничен за родители на карантиниран ученик?

Колко дълъг може да е той, ако детето е с положителен тест или болно?

А ако е само контактно?

 

Току-що получих тези въпроси от родител с идея за полезна и информативна дискусия. Ще са ценни всякакви мнения – и на специалнисти, и на минали по този път, и на родители със своето виждане. Можете да пишете във Фейсбук тук.

 

Въпросите бяха повдигнати от баща. И съвсем по мъжки – много ясно и точно питане.

 

ПП В коментар беше поместена информацията:

 

„Изплащане на парично обезщетение за гледане на болен член от семейството.

Парично обезщетение при условията и в размера на паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изплаща и за:

-гледане на дете под карантина до 18-годишна възраст, болно от заразна болест – до изтичането на срока на карантината;

-гледане на болно дете до 3-годишна възраст, настанено в заведение за болнична помощ заедно с осигурения – за времето, през което осигуреният е бил в заведението;

-гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина – докато трае карантината.

За членове на семейството на осигуреното лице се считат неговите възходящи (майка, баща, баба, дядо, прабаба, прадядо) и низходящи (деца, внуци и правнуци) по права линия, съпругът и съпругата.
(чл. 45 от КСО)“

Тук не са изброени всички случаи за парично обезщетение. За повече подробности:

изт. https://www.noi.bg/en/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1861-povn13

 

Благодаря много!

За Данибон

"Данибон" е личен сайт, създаден е през 2010 година от журналистката Йорданка Бонева-Благоева. Мотото на "Данибон" е: "Ценно е да знаеш!".