Книжни пътешествия с Анук от „Малкият антикварен магазин под Айфеловата кула“
Любимата ми българска писателка Радостина А. Ангелова е виновницата да възобновя книжните си пътешествия из Париж. Преди Коледа изчетох последния й роман „Бал в Мулен Руж“ и отново се запалих да опознавам Париж с хубави книги. Така преминах към „Малката книжарничка край Сена“, а след това изчетох и втората книга от парижката поредица на Ребека Рейзин – „Малкият антикварен магазин под Айфеловата кула“.
Ето този цитат от страница 130 веднага ме впечатли – напълно изразява френската философия за живота:
Трябва да правиш това, което те прави щастлив. Клише е, но животът е толкова кратък. Затова ние, французите, спим до късно, закусваме спокойно, обядваме дълго, пием вино, когато се храним – ежедневният живот не трябва да се пришпорва или да се изтърпява, а трябва да му се наслаждаваме – на всяка една минута, в случай, че утрешния ден никога не настъпи.
Анук от „Малкият антикварен магазин под Айфеловата кула“
(източник: „Малкият антикварен магазин под Айфеловата кула“, Ребека Рейзин, стр. 130, изд. Сиела, 2018)
Очаквам и третия роман на Ребека Рейзин, където ще се разхождам по Шанз-Елизе и ще надничам в парфюмерия. Засега оценявам книгите й като приятни четива, които са прекрасни за отмора и за разходки из френската столица с изискани французойки.
Още романи за парижки книжни пътешествия
Ако и вас ви обхване манията да пътешествате из Париж с хубави книги, препоръчвам ви да прочетете: „Парижкият апартамент“ (роман, който ме спечели завинаги), „Ще се видим в Париж“, „Цветя от лед и пепел“, „Малката билкарница в Монмартър“. Много изискани четива за изискани дами са.
Сега чета „Обяд в Париж“ на Елизабет Бард. Подготвила съм си и следващата й книга „Вечеряй с мен“, но за съжаление не открих „Пикник в Прованс“. Те са по-обикновени и по-скоро напомнят на споделяне в блог. Личната любовна история е премесена с хубави френски рецепти. Признавам си, че по-скоро разпалват кулинарния ми дух, отколкото ме увличат като женско четиво. Добри са за разтуха, но имат и интересни идеи. Попадат в моята графа за „вкусни книги“, към които да посегнеш за идея за френска вкусотия.
Следващата ми книжна дестинация
Следващата ми книжна дестинация планирам да е Копенхаген, където ще опознавам философията за живот на датчаните – хюга. Мислех да се върна във Виена, след като изчетох „Виенски апартамент“ на Радостина А. Ангелова и да продължа с „Хотел Захер“, но вчера окончателно реших да завия в друга посока. Набелязах си романа „Малкото кафене в Копенхаген“, който току-що излезе и чиито страници прелистих набързо на сайта на Софтпрес. Сега искам вече да знам какво се случва по-нататък. А след това планирам напълно да бъда завладяна от датската идея за щастлив живот хюга с още няколко набелязани наръчника по темата. От това, което изчетох, моят живот има доста общи неща с тази философия, но ще видим дали наистина е така след като я поопозная.