Рубрики
Начало » Избор на редактора » Къде са учили българските министър-председатели?

Къде са учили българските министър-председатели?

От Освобождението до наши дни

 

books-3322275_640

 

Ако погледнете списъка с британските премиери, ще ви направи впечатление, че почти всички са възпитаници на Оксфорд. Има няколко изключения, сред които и Чърчил, но той пък е възпитаник на супер елитни частни колежи преди да избере военно училище.

 

Ако преминете към списъка на френските премиери, много от тях също са учили в един и същи университет и той най-често е Sciences Po и имат диплома от École nationale d’administration (ENA).

 

Реших да проверя как е в България – от Освобождението до наши дни. Беше ми любопитно къде са учили нашите министър-председатели. 

 

След Освобождението прави впечатление, че някои са с много добро образование за своето време. Учили са в чужбина. Повечето в Русия, но има и в Германия, Чехия, Австрия, Франция, Швейцария, Белгия.

 

Има завършили не само известни университети, но и учили преди това в прочути училища като Робърт колеж в Цариград и „Терезианум“ във Виена, а и в популярния сред българите Южнославянския пансион на Тодор Минков в Николаев.

 

Сред най-известните университети, в които са учили наши министър-председатели, са Хайделбергският* в Германия и Виенският. Много популярен избор сред нашите ръководители е право в Екс ан Прованс, Франция. С изненада научих, че и Васил Коларов от БКП е учил там.

 

През 20 век вече имаме премиери, възпитаници на български учебни заведения. Често е Военното училище в София или Софийския университет, но продължава да има и чужди възпитаници – Германия, Франция, Швейцария.

 

След 1945 година само Васил Коларов е с обучение във Франция и с диплома от Швейцария, а Гриша Филипов – от Москва.

 

От 90-те години повечето ни премиери са с дипломи от Софийския университет и от УНСС, а също и от московски висши училища. Има няколко възпитаници на Първа английска гимназия в София, Пловдивската английска гимназия и на Френската гимназия в столицата. Само за един премиер е записано, че е от математическа гимназия, но не е уточнено от коя. Има от Френския лицей в Мадрид.

 

Общият списък показва, че нямаме министър-председатели в много топ университети*, но пък има такива с начално образование или самообразовали се.

 

Като най-образовани могат да се посочат:

Васил Радославов (гимназия в Чехия, право във Виена и в Хайделберг),

Константин Стоилов (Робърт Колеж, право в Хайделберг и Париж),

Тодор Иванчов (Робърт колеж, медицина в Монпелие, Франция),

Стоян Данев (гимназия в Прага, право в Цюрих и Лайпциг, завършва в Хайделберг и политически науки в Париж),

Димитър Станчов („Терезианум“ във Виена, право във Виенския университет),

Иван Гешов (учи английски език в Американското училище /Американския колеж/, „Оуенс Колидж“ – сега – Манчестърски университет*),

Богдан Филов (класическа филология във Вюрцбург и Лайпциг, археология и римска история във Фрайбург, специализира археология, музейно дело и нумизматика в Бон, Париж и Рим)

 

Къде са учили българските министър-председатели?

От Освобождението до наши дни

 

Тодор Бурмов (1834 – 1906)

министър-председател 17 юли (5 юли) 1879 – 6 декември (24 ноември) 1879

Консервативна партия

Първо в Килийното училище в Габрово, а после в Габровското взаимно училище.

Завършва Киевската духовна академия със степен магистър.

 

Васил Друмев (епископ Климент Браницки) (1841 – 1906)

Консервативна партия

министър-председател 6 декември (24 ноември) 1879 – 7 април (26 март) 1880

Учи в родния си град Шумен при известните възрожденски учители Сава Доброплодни и Сава Филаретов.

През 1858 г. получава стипендия и заминава да учи в Одеската семинария.

 

Драган Цанков (1828 – 1911)

Либерална партия

министър-председател 7 април (26 март) 1880 – 10 декември (28 ноември) 1880

Първо в Свищов при Христаки Павлович и Емануил Васкидович, а после в Априловското училище в Габрово и в Елена при Иван Момчилов.

През 1845 г. продължава образованието си в Одеската семинария, а от 1847 г. – в Киевската гимназия.

 

Петко Каравелов (1843 – 1903)

Либерална партия

министър-председател 10 декември (28 ноември) 1880 – 9 май (27 април) 1881

Първо учи в Копривщица. След това постъпва в Историко-филологическия факултет на Московския университет, но след три години следване напуска и започва да учи право.

Брат на писателя Любен Каравелов.

Петко Каравелов е женен за една от най-образованите дами в този период у нас – русенката Екатерина Каравелова, възпитаничка на Южнославянския пансион в Николаев и на ІV Московска женска гимназия, която завършва със златен медал.

 

Казимир Ернрот (1833 – 1913)

министър-председател 9 май (27 април) 1881 – 13 юли (1 юли) 1881

Учи в лицей в Хелзинки, а след това във Финландския кадетски корпус, военно училище в Хамина.

Завършва Николаевската академия на Генералния щаб в Петербург.

 

Леонид Соболев (1844 – 1913)

министър-председател 5 юли (23 юни) 1882 – 19 септември (7 септември) 1883
Военно образование получава в I-ви Кадетски корпус и Михайловското артилерийско училище.

Завършва Николаевската академия на Генералния щаб в Петербург.

 

Драган Цанков (1828 – 1911)

Либерална партия

2-ри мандат: 19 септември (7 септември) 1883 – 12 януари (31 декември) 1883

3-ти мандат: 13 януари (1 януари) 1884 – 11 юли (29 юни) 1884

за образование – вижте по-горе

 

Петко Каравелов (1843 – 1903)

Либерална партия

2-ри мандат: 11 юли (29 юни) 1884 –  21 август (9 август) 1886

за образование – вижте по-горе

 

Васил Друмев (1841 – 1906)

Консервативна партия

2-ри мандат: 21 август (9 август) 1886 – 24 август (12 август) 1886

за образование – вижте по-горе

 

Петко Каравелов (1843 – 1903)

Либерална партия

3-ти мандат: 24 август (12 август) 1886 – 28 август (16 август) 1886

за образование – вижте по-горе

 

Васил Радославов (1854 – 1929)

Либерална партия

министър-председател 28 август (16 август) 1886 – 10 юли (28 юни) 1887

Учи в Априловската гимназия в Габрово, а по-късно в Писек и Прага, Чехия.

През 1878 г. следва право във Виена и завършва в Хайделберг, Германия.

Баща му е килиен учител в Ловеч.

Радославов е най-младият министър-председател на България. Бил е на 32 години.

7-ми в класацията като най-дълго управлявал министър-председател – 5 г. 9 м. 16 д.

 

Константин Стоилов (1853 – 1901)

Консервативна партия

министър-председател 10 юли (29 юни) 1887 – 1 септември (20 август) 1887

Учи в пловдивското епархийско училище „Свети свети Кирил и Методий“ при Йоаким Груев.

През 1871 г. завършва Робърт колеж в Цариград.

През 1877 г. защитава докторат по право в Хайделбергския университет, а след това учи гражданско право в Париж.

10-ти в класацията като най-дълго управлявал министър-председател – 4 г. 8 м. 21 д.

 

Стефан Стамболов (1854 – 1895)

Народнолиберална партия

министър-председател 1 септември (20 август) 1887 – 31 май (19 май) 1894

Учи в Духовната семинария в Одеса (1870 – 1872), но не я завършва, тъй като е изключен поради връзките му с руски революционери.

Женен е за образованата Поликсена Станчева.

4-ти в класацията по дълго управление като министър-председател – 6 години и 9 месеца

 

Константин Стоилов (1853 – 1901)

Народна партия

2-ри мандат 31 май (19 май) 1894 – (9 декември) 1894

3-ти мандат (9 декември) 1894 – 30 януари (18 януари) 1899

за образование – вижте по-горе

 

Димитър Греков (1847 – 1901)

Народнолиберална партия

министър-председател 30 януари (19 януари) 1899 – 13 октомври (1 октомври) 1899

Завършва Болградската гимназия през 1868 година с нейния първи випуск.

През 1875 година завършва право в Екс ан Прованс, Франция, със стипендия от гимназията.

Полага втори изпит за докторантура – сертификат от Академията на Екс.

 

Тодор Иванчов (1858 – 1906)

Безпартиен

1-ви мандат 13 октомври (1 октомври) 1899 – (27 ноември) 1900

2-ри мандат (27 ноември) 1900 – 25 януари (12 януари) 1901

Завършва Робърт колеж в Цариград. Учи три години медицина в Монпелие, Франция.

 

Рачо Петров (1861 – 1942)

Безпартиен

25 януари (12 януари) 1901 – 5 март (20 февруари) 1901

Учи в гимназията в Шумен с учител по геометрия и тригонометрия е Панайот Волов, а по история – Тодор Джебаров. Завършва Военното училище в София.

Женен е за образованата Султана Рачо Петрова, възпитаничка на Кралския френски колеж в Букурещ.

 

Петко Каравелов (1843 – 1903)

Демократическа партия

4-ти мандат 5 март (20 февруари) 1901 – 4 януари 1902 (21 декември 1901)

за образование – вижте по-горе

 

Стоян Данев (1858 – 1949)

Прогресивнолиберална партия

1-ви мандат 4 януари 1902 (22 декември 1901) – (2 ноември 1902)

2-ри мандат (4 ноември 1902) – (18 март 1903)

3-ти мандат (18 март 1903) – 19 май (6 май) 1903

Учи в родния си град Шумен, а след това с финансова помощ от Евлоги Георгиев – в гимназия в Прага, която завършва през 1878 година.

След това учи право в Цюрих и Лайпциг и завършва в Хайделберг през 1881 година, а през 1883 година завършва и политически науки в Париж.

 

Рачо Петров (1861 – 1942)

Безпартиен

2-ри мандат 9 май (6 май) 1903 – 5 ноември (22 октомври) 1906

за образование – вижте по-горе

 

Димитър Петков (1858 – 1907)

Народнолиберална партия

министър-председател 5 ноември (23 октомври) 1906 – 11 март (26 февруари) 1907

Самообразова се

 

Димитър Станчов (1863 – 1940)

Безпартиен

12 март (27 февруари) 1907 – 16 март (3 март) 1907

Учи първо в родния си град Свищов.

След това на 10-годишна възраст започва да учи в елитната академия „Терезианум“ във Виена.

Завършва право във Виенския университет.

Женен за италианска графиня – Анна Александрова дьо Сен Кристоф, графиня дьо Грено.

Първи братовчед на съпругата на Стефан Стамболов.

Дядо е на дипломата Иван Станчов.

 

Петър Гудев (1863 – 1932)

Народнолиберална партия

16 март (3 март) 1907 – 29 януари (16 януари) 1908

Учи право в Париж и завършва в Брюксел.

 

Александър Малинов (1867 – 1938)

Демократическа партия

29 януари 1908 – 5 октомври 1908

5 октомври 1908- 29 март 1911 (вече Царство България)

Възпитаник на Южнославянския пансион на Тодор Минков в Николаев.

Завършва право в Киев през 1891.

 

Иван Гешов (1849 – 1924)

Народна партия

29 март 1911 – 14 юни 1913

За кратко в гръцко училище при църквата „Свети Димитър“ в Пловдив, но е преместен в Централното българско училище „Св. св. Кирил и Методий“, където негов учител е Йоаким Груев.

Учи английски език в Американското училище (Американския колеж).

Живее в Англия, където е обучаван от частен учител.

През есента на 1866 г. постъпва в „Оуенс Колидж“ – тогава е изпитен център на Лондонския университет, а сега – Манчестърски университет. Първоначално се интересува от химия, а след това се ориентира към обществените и стопански науки.

 

Стоян Данев (1858 – 1949)

Прогресивнолиберална партия

4-ти мандат 14 юни 1913 – 17 юли 1913

за образование – вижте по-горе

 

Васил Радославов (1854 – 1929)

Либерална партия

2-ри мандат 17 юли 1913 – 21 юни 1918

за образование – вижте по-горе

 

Александър Малинов (1867 – 1938)

Демократическа партия

2-ри мандат 21 юни 1918 – 28 ноември 1918

за образование – вижте по-горе

 

Теодор Теодоров (1859 – 1924)

Народна партия

28 ноември 1918 – 6 октомври 1919

Завършва Еленското трикласно училище, учи в Априловската гимназия в Габров.

Възпитаник на Южнославянския пансион на Тодор Минков в в Николаев.

През 1883 г. завършва Юридическия факултет на Новорусийския университет в Одеса.

 

Александър Стамболийски (1879 – 1923)

БЗНС

6 октомври 1919 – 9 юни 1923

Учи в земеделското училище в Садово. Завършва Лозаро-винарското училище в Плевен. Учи философия в Хале и агрономия в Мюнхен, но прекъсва образованието си, поради заболяване от туберкулоза.

 

Александър Цанков (1879 – 1959)

Демократически сговор

9 юни 1923 – 4 януари 1926

Завършва гимназия в Русе.

Учи право в Софийския университет и икономика в Мюнхен, Вроцлав и Берлин.

 

Андрей Ляпчев (1866 – 1933)

Демократически сговор

4 януари 1926 – 29 юни 1931

Започва образованието си в родния си град Ресен (Македония).

След това се записва в реалната гимназия в Битоля, а по-късно се премества в новосъздадената Солунска българска мъжка гимназия. Продължава да учи в Пловдивска мъжка гимназия.

8-ми в класацията като най-дълго управлявал министър-председател – 5 г. 5 м. 24 д.

 

Александър Малинов (1867 – 1938)

Народен блок

3-ти мандат 29 юни 1931 – 12 октомври 1931

за образование – вижте по-горе

 

Никола Мушанов (1872 – 1951)

Народен блок

12 октомври 1931 – 19 май 1934

Завършва право в Екс ан Прованс, Франция.

 

Кимон Георгиев (1882 – 1969)

Безпартиен

19 май 1934 – 22 януари 1935

Завършва четирикласното училище в Пазарджик, а след това Военното училище.

 

Пенчо Златев (1881 – 1948)

Безпартиен

22 януари 1935 – 21 април 1935

Завършва Военното училище в София.

 

Андрей Тошев (1867 – 1944)

Безпартиен

21 април 1935 – 23 ноември 1935

Учи в Одрин, а след това естествени науки в Женева и в Брюкселския свободен университет.

 

Георги Кьосеиванов (1884 – 1960)

Безпартиен

23 ноември 1935 – 16 февруари 1940

Завършва право в Париж.

Български дипломат

Майка му е сестра на политика Михаил Такев.

 

Богдан Филов (1883 – 1945)

Безпартиен

16 февруари 1940 – 9 септември 1943

Учи в Карлово и Пловдив. Завършва Първа софийска мъжка гимназия в София.

След това заминава за Германия с държавна стипендия на Министерство на просвещението.

Следва класическа филология във Вюрцбург и Лайпциг, както и археология и римска история във Фрайбург .

Докторската му дисертация от Фрайбург е издадена веднага като книга – притурка на престижното германско списание Klio в Лайпциг.

Специализира археология, музейно дело и нумизматика в Бон, Париж и Рим.

 

Петър Габровски (1898 – 1945)

Безпартиен

9 септември 1943 – 14 септември 1943

Учи средно образование във Велико Търново.

Завършва „Право“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специализира във Виенския университет.

 

Добри Божилов (1884 – 1945)

Безпартиен

14 септември 1943 – 1 юни 1944

Завършва търговската гимназия в Свищов.

 

Иван Багрянов (1891 – 1945)

Безпартиен

1 юни 1944 – 2 септември 1944

Завършва Военното училище в София.

Учи право в Софийския университет и агрономство в Лайпциг.

 

Константин Муравиев (1893 – 1965)

БЗНС Врабча 1

2 септември 1944 – 9 септември 1944

Завършва Френския институт за висши науки в Цариград и Военното училище в София.

Негов чичо е Александър Стамболийски.

 

Кимон Георгиев (1882 – 1969)

ОФ

2-ри мандат 9 септември 1944 – 23 ноември 1946

за образование – вижте по-горе

 

Георги Димитров (1882 – 1949)

ОФ

23 ноември 1946 – 2 юли 1949

Посещава училището в квартал Ючбунар и протестантско неделно училище в София.

 

Васил Коларов (1877 – 1950)

ОФ

2 юли 1949 – 23 януари 1950

Завършва гимназия във Варна. Следва право в Екс ан Прованс (Франция) и завършва в Женева.

 

Вълко Червенков (1900 – 1980)

ОФ

3 февруари 1950 – 17 април 1956

Завършва Трета мъжка гимназия в София (сега 18 СУ).

Женен е за най-малката сестра на Георги Димитров.

6-ти в класацията по най-дълго управление като министър-председател – 6 г. 2 м. 14 д.

 

Антон Югов (1904 – 1991)

ОФ

17 април 1956 – 19 ноември 1962

Завършва прогимназия в Пловдив.

Дъщеря му е омъжена за сина на съветския писател Михаил Шолохов.

5-ти в класацията по най-дълго управление като министър-председател – 6 г. 7 м. 2 д.

 

Тодор Живков (1911 – 1998)

ОФ

19 ноември 1962 – 9 юли 1971

Първо учи в Правец, а след това в гимназията в Ботевград.

Завършва Графическото училище при Държавната печатница в София.

Трети в класацията за най-дълго управлявали министър-председатели: 8 години, 7 месеца и 18 дни

 

Станко Тодоров (1920 – 1996)

ОФ

9 юли 1971 – 18 юни 1981

Има образование до трети клас.

Най-дълго управлявалият – 9 години, 11 месеца и  9 дни

 

Гриша Филипов (1919 – 1994)

ОФ

18 юни 1981 – 21 март 1986

Завършва през 1939 г. в Смесената гимназия „Цар Борис III“ в Ловеч, а през 1951 г. икономика в Москва.

9-ти в класацията по най-дълго управлявал министър-председател – 4 г. 9 м. 5 д.

 

Георги Атанасов (1933)

ОФ

21 март 1986 – 3 февруари 1990

Завършва история в Софийския университет.

 

Андрей Луканов (1938 – 1996)

БСП

3 февруари 1990 – 7 декември 1990

Завършва „Международни отношения“ в Московския държавен институт по международни отношения.

 

Димитър Попов (1927 – 2015)

Безпартиен

22 декември 1990 – 8 ноември 1991

Завършва „Право“ в Софийския университет.

 

Филип Димитров (1955)

СДС

8 ноември 1991 – 30 декември 1992

Учи в Първа английската гимназия в София. Завършва „Право“ в Софийския университет.

 

Любен Беров (1925 – 2006)

Безпартиен

30 декември 1992 – 17 октомври 1994

Завършва Първа софийска мъжка гимназия (сега 1 СУ), а през 1949 г. – икономика в Стопанския факултет на Софийския университет.

 

Ренета Инджова (1953)

Безпартийна

17 октомври 1994 – 25 януари 1995

Завършва Висшия икономически институт „Карл Маркс“ (сега УНСС) в София.

 

Жан Виденов (1959)

Демократична левица

25 януари 1995 – 13 февруари 1997

Завършва Пловдивската английска гимназия.

А след това специалност „Международни икономически отношения“ в Московския държавен институт по международни отношения с арабски език (като първи чужд език).

 

Стефан Софиянски (1951)

ОДС

13 февруари 1997 – 21 май 1997

Завършва статистика във Висшия икономически институт „Карл Маркс“ (сега УНСС) в София.

 

Иван Костов (1949)

ОДС

21 май 1997 – 24 юли 2001

Завършва средно образование в 18 СУ.

Учи за кратко (1,5 месец) в Кременчугското летателно училище на гражданската авиация, но го напуска.

Продължава във Висшия икономически институт „Карл Маркс“ (сега УНСС) в София. Дипломира със специалност „Политическа икономия“.

 

Симеон Сакскобургготски (1937)

НДСВ

24 юли 2001 – 17 август 2005

Завършва Френския лицей в Мадрид. Получава звание „младши лейтенант“ от военната академия „Вали фордж“ в Уейн (щата Пенсилвания, САЩ).

Децата му имат доста добро образование. Всички са учили в елитния Френски лицей в Мадрид. Кирил и Константин-Асен са възпитаници на топ университети. Кирил е често сред интервюиращите за прием в „Принстъп“ по моя информация от кандидат-студенти.

Кардам Сакскобургготски е учил във Френския лицей в Мадрид, а след това е в университета „Кларк“ (САЩ), където получава диплома по философия и международна икономика. Учи агроиндустрия и хидромелиорации в университета „Пен“ (Pennsylvania State University, САЩ).

Кирил Сакскобургготски е възпитаник на престижния университет Принстън (САЩ). Преди това е учил във Френския лицей в Мадрид.

Кубрат Сакскобургготски е възпитаник също на Френския лицей в Мадрид. Завършва медицина в Наварския университет в Памплона.

Константин-Асен Видински е възпитаник на друг университет от Бръшляновата лига – има магистърска степен в Колумбийския университет, САЩ. Учи във Френския лицей в Мадрид.

Калина Сакскобургготска завършва френски лицей и английски колеж в Мадрид. Следва в Лондонската академия по изкуствата и филология в Германия.

 

Сергей Станишев (1966)

Коалиция за България

17 август 2005 – 27 юли 2009

Учи в 35 СОУ „Добри Войников“ в София.

Завършва с отличие Историческия факултет на Московския държавен университет.

През 1998 г. специализира политически науки в Московската школа за политически изследвания, а в периода 1999 – 2000 г. – по международни отношения в Лондонското училище по икономика и политически науки.

 

Бойко Борисов (1959)

ГЕРБ

27 юли 2009 – 13 март 2013

Дипломира се във Висшата специална школа на МВР (сега „Академия на МВР“) като инженер по специалността „Противопожарна техника и безопасност” с чин лейтенант.

 

Марин Райков (1960)

Безпартиен

13 март 2013 – 29 май 2013

Учи във Френската гимназия в София.

Дипломира по специалността „Международни отношения“ в Университета за национално и световно стопанство в София.

 

Пламен Орешарски (1960)

Безпартиен

29 май 2013 – 6 август 2014

Завършване ОУ „Никола Вапцаров“ в Бобов дол.

Продължава в математическа гимназия в София (не уточнено коя).

Завършва Висшия икономически институт „Карл Маркс“ (сега УНСС) в София със специалност „Финанси и кредит“.

 

Георги Близнашки (1956)

Безпартиен

6 август 2014 – 7 ноември 2014

Възпитаник е на Първа английска езикова гимназия в София.

Завършва „Право“ в Софийския университет „Климент Охридски“ през 1982 г.

Има специализации във Великобритания и Русия.

 

Бойко Борисов (1959)

ГЕРБ

7 ноември 2014 – 27 януари 2017

за образование – вижте по-горе

 

Огнян Герджиков (1946)

Безпартиен

27 януари 2017 – 4 май 2017

Завършва в Юридическия факултет на Софийския университет.

Специализира във Виенския университет и в Института по чуждестранно и международно частно право „Макс Планк“ в Хамбург, Германия.

 

Бойко Борисов (1959)

ГЕРБ

4 май 2017 – в момента

за образование – вижте по-горе

Втори в класацията на най-дълго управлявалите премиери у нас – 9 години, 8 месеца +

 

(източник)

 

Класация 2021 на университетите – топ 100

* Манчестърски университет – 27 място в световната класация

* Хайделбергски университет – 64 място в световната класация

В биографиите невинаги са посочени имената на университетите, а само даден град или държава, възможно е да има и други в топ 100. 

За Данибон

"Данибон" е личен сайт, създаден е през 2010 година от журналистката Йорданка Бонева-Благоева. Мотото на "Данибон" е: "Ценно е да знаеш!".